Tvorac Grada


Join the forum, it's quick and easy

Tvorac Grada
Tvorac Grada
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Јужна Бачка затрована са ГМО

Ići dole

Јужна Бачка затрована са ГМО Empty Јужна Бачка затрована са ГМО

Počalji  danica Sre Jul 06, 2011 8:59 am

Јужна Бачка затрована са ГМО

БЕ­О­ГРАД – Кон­тро­ла усе­ва у оп­шти­на­ма Ти­тел и Но­ви Сад Ју­жно­бач­ког окру­га по­ка­за­ла је на осно­ву ре­зул­та­та ла­бо­ра­то­ри­је да од укуп­но 36 узе­тих узо­ра­ка на око 100 хек­та­ра са­мо у три ни­је утвр­ђе­но при­су­ство ГМО.

Фи­то­са­ни­тар­на ин­спек­ци­ја Ми­ни­стар­ства по­љо­при­вре­де, тр­го­ви­не, шу­мар­ства и во­до­при­вре­де из­вр­ши­ла је 900 кон­тро­ла због утвр­ђи­ва­ња при­су­ства ге­нет­ски мо­ди­фи­ко­ва­не со­је у усе­ви­ма на по­вр­ши­ни од око 1.800 хек­та­ра. Кон­тро­ла је за­по­че­ла 20. ју­на 2011. го­ди­не у Ју­жно­бач­ком управ­ном окру­гу и на­ста­вље­на у За­пад­но­бач­ком управ­ном окру­гу. Кон­тро­ла усе­ва је оба­вље­на, узор­ци су по­сла­ти на ана­ли­зу, а „Прав­да“ је пр­ва до­би­ла увид у ка­та­стро­фал­не ре­зул­та­те ис­пи­ти­ва­ња усе­ва у Вој­во­ди­ни.

– Кон­тро­ла се вр­ши про­те­ин­ским тест тра­ка­ма за бр­зу де­тек­ци­ју. Уко­ли­ко тест тра­ка по­ка­же при­су­ство ГМО, узи­ма се узо­рак це­ле биљ­ке и ша­ље на ана­ли­зу у овла­шће­ну ла­бо­ра­то­ри­ју – об­ја­шња­ва за „Прав­ду“ ди­рек­тор Упра­ве за за­шти­ту би­ља Ми­ни­стар­ства по­љо­при­вре­де проф. др Јан Бо­ћан­ски.

– До­са­да­шња кон­тро­ла у Ју­жно­бач­ком окру­гу, у оп­шти­на­ма Ти­тел, ко­ја об­у­хва­та на­се­ља Ти­тел, Мо­шо­рин, Лок, Гар­ди­нов­ци и у оп­шти­ни Но­ви Сад, под ко­ју пот­па­да­ју Каћ, Ко­виљ и Шај­каш, по­ка­за­ла је на осно­ву ре­зул­та­та ла­бо­ра­то­ри­је да су од укуп­но узе­тих 36 узо­ра­ка на око 100 хек­та­ра са­мо три би­ла не­га­тив­на, од­но­сно да ни­је утвр­ђе­но при­су­ство ГМО – ка­же проф. Бо­ћан­ски.

У За­пад­но­бач­ком окру­гу узе­ти су узор­ци у Бо­го­је­ву, При­гре­ви­ци, Бач­ком Бре­стов­цу, Бач­ком Гра­ча­цу, Бо­го­је­ву, Рат­ко­ву, Апа­ти­ну, Ку­пу­си­ни, Ка­ра­ву­ко­ву.

– Узе­то је укуп­но 26 узо­ра­ка и још ни­смо до­би­ли ана­ли­зе од овла­шће­не ла­бо­ра­то­ри­је на око 30 хек­та­ра – ка­же проф. Бо­ћан­ски – али прет­по­ста­вља­мо да ни ов­де сли­ка при­су­ства ГМО не­ће би­ти ни­ма­ло бо­ља.

Ка­да се утвр­ди да по­сто­ји при­су­ство ГМО на по­је­ди­ним пар­це­ла­ма, ре­ше­њем се на­ла­же уни­шта­ва­ње та­квих усе­ва, а пред­лог је да се по­љо­при­вред­на га­здин­ства на чи­јим је пар­це­ла­ма на­ђе­на ГМ со­ја ста­ве у па­си­ван ста­тус на од­ре­ђе­но вре­ме. За­ко­ном пред­ви­ђе­не санк­ци­је су за­бра­на упо­тре­бе и уво­ђе­ња у жи­вот­ну сре­ди­ну ге­не­тич­ки мо­ди­фи­ко­ва­них усе­ва, као и до­но­ше­ње ре­ше­ња о уни­шта­ва­њу пар­це­ла под ГМ со­јом. Ви­си­на ка­зни се кре­ће од 30.000 до 50.000 ди­на­ра за фи­зич­ко ли­це, док за прав­но ли­це из­но­се од 500.000 до три ми­ли­о­на ди­на­ра.

Про­шле го­ди­не 98 при­ја­ва

Фи­то­са­ни­тар­на ин­спек­ци­ја Ми­ни­стар­ства по­љо­при­вре­де је то­ком 2010. го­ди­не из­вр­ши­ла 1.100 кон­тро­ла пар­це­ла због утвр­ђи­ва­ња при­су­ства ге­нет­ски мо­ди­фи­ко­ва­не со­је у усе­ви­ма на по­вр­ши­ни од око 3.000 хек­та­ра. На 98 пар­це­ла утвр­ђе­но је при­су­ство ГМ со­је, на по­вр­ши­ни од 122 хек­та­ра, и под­не­то је 98 кри­вич­них и пре­кр­шај­них при­ја­ва про­тив од­го­вор­них ли­ца ко­ја су га­ји­ла ова­кве усе­ве. У слу­ча­је­ви­ма где вла­сни­ци ни­су по­сту­пи­ли по ре­ше­њу ин­спек­то­ра, ко­је на­ла­же да са­ми уни­ште ГМ со­ју, Ми­ни­стар­ство по­љо­при­вре­де је од­ре­ди­ло тре­ће ли­це за при­нуд­но уни­шта­ва­ње и та­њи­ра­ње усе­ва со­је. Тро­шко­ви уни­шта­ва­ња ГМ со­је па­да­ју на те­рет вла­сни­ка пар­це­ле.

М. З.

[Only admins are allowed to see this link]
danica
danica
Admin

Број порука : 510
Join date : 28.05.2011

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu