Tvorac Grada


Join the forum, it's quick and easy

Tvorac Grada
Tvorac Grada
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Хоће ли Србија умети да стане иза патријархових речи?

Ići dole

Хоће ли Србија умети да стане иза патријархових речи? Empty Хоће ли Србија умети да стане иза патријархових речи?

Počalji  danica Sre Okt 19, 2011 1:36 pm

Хоће ли Србија умети да стане иза патријархових речи?

ПАТРИЈАРХ: Захвалимо се Европи која нам отима Космет, не дајмо да нам узму и Србију


Хоће ли Србија умети да стане иза патријархових речи? Irinej_9595

СРПСКА Црква је поводом отимања Косова и Метохије рекла – устима патријарха Иринеја – бриселским покровитељима наше власти једино што је могла да им каже. А да остане Црква и да остане са својим народом и својим вековима. И прошлим и будућим.

ФАКТИ су зато своје саговорнике питали:

1. Како сте примили и схватили патријархове речи?

2. Да ли је патријарх говорио знајући можда и за још невидљиве пукотине унутар власти?

3. Хоће ли Србија умети и имати снаге да патријархове речи дигне на своју државну и европску заставу?



Ако је чуо да од уласка у ЕУ нема ништа, онда су патријархове вести старе 1000 година!
Песник и академик Матија БЕЋКОВИЋ:
НИКАД није било да је улазница скупља него представа. У овом случају бисмо дали много више него што бисмо добили.

Они који замерају патријарху што се меша у политику, надам се да му неће држати лекцију из веронауке.

Можда да Иринеја смене, да покрену иницијативу, па да за патријарха изаберу некога ко није крштен...

То никад није било, па може, тим је реалније.

А ако је реч о томе да он можда зна, да је чуо из неких релевантних извора да нема ништа од кандидатуре и уласка Србије у ЕУ - његове су информације старе хиљаду година!



Као патријарх мисли 95 одсто Срба, власт ће некоме морати да положи рачун!
Научни сарадник Института за међународну политику и привреду Драган ПЕТРОВИЋ:

ПАТРИЈАРХ је рекао нешто што 95 одсто Срба мисли, а 90 одсто сме да каже. Треба му честитати. Једино ми се чини да је ових пет до 10 одсто `правилно распоређено` у медијском простору и у врховима власти. Можда и они мисле као патријарх, али то неће да покажу.

Хипотетички је могуће да нешто више зна. Али, људи у Цркви су углавном духовни и нису склони притисцима материјалне природе. Пре бих рекао да патријарх раније није овако говорио јер је тек скоро ступио на престо, а и зато што се тек сада потпуно оголила бескрајна бескрупулозност великих сила, САД и Немачке.

Патријархов глас ипак није глас власти. Министар спољних послова Вук Јеремић побегао је на неке турнеје ван земље, јер му је неко рекао да ће на неком месту бити кориснији по питању сламања српског отпора. Шутановац и Тадић су саучесници САД и Велике Британије у отимању Косова, зато и нису отишли да буду са тим народом. Има довољно елемената, макар у моралном смислу, да им се суди - медији јесу под њиховом контролом, али верујем да би глас народа био довољно јак.

Ако имамо у виду да је прошао и Статут Војводине, који руши Устав Србије, јасно је да се немамо чему надати, да морамо сачекати смену власти.

У нашем хибридном полупредседничком систему, Тадић је око себе сконцентрисао велику власт. Прихватање Еулекса, лоше срочено питање пред Међународним судом правде, па онда у септембру Тадић чини издају и без консултација са парламентом или савезничким земљама мења резолуцију коју је парламент већ одобрио, а потом и то што се наставља низ кроз преговоре које води Стефановић, иза кога стоји Тадић - просто се види да као да имају неку бубу у уху кроз коју им сугеришу шта да ураде.

Мислим да ће неки орган морати да истражи да ли су они имали права да ураде ово што су тако бескрупулозно урадили.



Патријарх је устао против бриселског диктата и уцене


Заменик шефа посланичке групе СРС Александар МАРТИНОВИЋ:

НЕ бих коментарисао каква је патријарх имао сазнања и да ли их је имао.

Али, ако је био искрен, поздрављамо све што је рекао! Уосталом, рекао је оно што ми радикали стално понављамо: да је предаја Косова и Метохије услов за ЕУ и да се на то не сме пристати!

Добро је што је патријарх коначно схватио да би из Брисела - и када бисмо се и Космета одрекли - наставили да нас даље уцењују.

Јасно је и из економске ситуације у ЕУ да она није спремна да прима нове чланове. Ако у ЕУ није добро за Грке, Шпанце Италијане - зашто би била добро за Србе?!



Патријарх је на трагу својих претходника: јасно је показао је и пут и опредељење
Члан најужег руководства Двери Бошко ОБРАДОВИЋ:

НИ ја ни Двери не можемо говорити у име патријарха, али верујемо да се десила нормална ствар.

Патријарх он у једном драматичном тренутку за Србију поставио ствари на своје место: да ли ћемо и и даље на силу покушавати да уђемо у ЕУ плаћајући највишу цену, цену на коју се не сме пристати - да дамо Косово и Метохију? Његов одговор је био, на сву срећу, јасан: ако је тако, враћамо улазницу и остајемо верни нашој светињи.

Драгоцено је и то што је патријарх упозорио да губимо целу Србију, а не само Косово. Што је ставио до знања да губитак КиМ значи и губитак идентитета и угрожавање и сваког другог националног интереса - од економије до духовних вредности које су такође проблем који имамо са ЕУ.

Патријарх српски је обавезан да у драматичним временима покаже који је пут и опредељење. Патријарси су увек знали да у преломна времена посаветују свој народ, а патријарх Иринеј је на трагу својих претходника.

И Двери апсолутно стоје на тој позицији и подржавају став да је Косово и Метохија изнад ЕУ.

Ми смо најпознатији евроскептични покрет на простору југоисточне Европе и већ четири године понављамо да ЕУ има алтернативу и да су национални интереси ти који су изнад свега.



Categories: Светосавље

линк
danica
danica
Admin

Број порука : 510
Join date : 28.05.2011

Nazad na vrh Ići dole

Хоће ли Србија умети да стане иза патријархових речи? Empty Re: Хоће ли Србија умети да стане иза патријархових речи?

Počalji  danica Uto Okt 25, 2011 12:41 pm

Патријарх најгласнија опозиција


Патријарх Иринеј постао најгласнија опозиција власти у Србији када је реч о односу према ЕУ и условима за наставак европских интеграција.


Својим оштрим изјавама о ЕУ и Косову заузео оштрији став од велике већине опозиционих партија: Патријарх српски Иринеј

Он је својим оштрим изјавама о ЕУ и Косову заузео став чак оштрији од велике већине опозиционих партија и, са изузетком радикала, јаче од њих истиче потребу одустајања Србије од европског пута, пише "Данас", а преноси Б92.

Патријарх српски изјавио је недавно у Јагодини да је пред Србијом велико искушење, јер јој нуде да уђе у Европу, али са „страшном ценом“ - да се одрекне Косова и Метохије.

„Ако треба да жртвујемо КиМ да бисмо ушли у Европу, да им се онда захвалимо на њиховој доброти и љубави. Нека нас оставе саме, нека нам не чине оно што су нам недавно учинили, а да наше Косово остане са нама“, рекао је патријарх после парастоса који је служио код Споменика Јагодинцима погинулим за ослобођење и уједињење од 1912. до 1918. године.

Подсетимо, поглавар СПЦ је и средином септембра, приликом одласка у Косовску Митровицу, у посету Србима на барикадама, поручио: „И ако страдате, знате зашто страдате, ако будете морали крв да пролијете, знате зашто то чините. То је свето мучеништво и одбрана свете земље. То је порука наше цркве, епископа и архијереја и оних који се брину о вама.“ Нешто касније, 7. октобра, у манастиру Милешева, у друштву руског амбасадора Александра Конузина, патријарх Иринеј је, између осталог, поручио да је српски народ имао „пуно пријатеља, бар смо тако мислили, многи од њих стали су на страну оних који нас не воле и који нас мрзе“. „Остали смо са мало пријатеља, али остали смо с нашим највећим пријатељем, руским народом“, закључио је Иринеј.

Влада у ћорсокаку

Живица Туцић, верски аналитичар, каже да је јавност у Србији подељена око теме евроинтеграција, педесетак одсто је за, док је остатак неодлучан или против.

„У тих 50 одсто који су за ЕУ има и верника СПЦ и оно што патријарх говори није у складу с њиховим интересима. Ипак, патријархове речи неће имати велики утицај на промену њиховог мишљења, јер се црква овде схвата више у традиционалном смислу, као место где се крсти, венчава и сахрањује. У том смислу, политички утицај СПЦ је ограничен“, сматра Туцић.

Он подсећа да су цркве и све верске заједнице приликом усвајања Закона о забрани дискриминације у свом званичном саопштењу навеле да неће стајати на путу европских интеграција и да ће га помагати. На питање Данаса шта се десило у међувремену, па је СПЦ дошла до позиције која се може тумачити и као „антиевропејство“, Туцић истиче да је евроскептицизам порастао у целом друштву.

„Црква би требало да питање Косова препусти држави да решава и да има у виду не жеље, него реалну ситуацију“, закључује Живица Туцић.

Душан Јањић, политички аналитичар, каже да се овакви иступи патријарха Иринеја могу тумачити као најава врло озбиљних, драматичних догађаја и као брига Цркве за своје вернике.

„Влада је у тоталном ћорсокаку. Нема човека у Србији који је њоме задовољан. Чак се и њени чланови понашају као да никада нису били на власти. То је знак дубоке кризе. Не би Српска православна црква изашла из своје улоге да није осетила позив народа. Ако нема верника нема ни цркве, и то је реална брига коју СПЦ има“, објашњава Душан Јањић.


Бранко Ружић (СПС):
Патријархове поруке кореспондирају са стварним стањем. Неко ће рећи да је то политички став, може се тако и дефинисати, али Црква има право да каже шта мисли. То није злоупотреба, нити је жеља самог патријарха била да буде опозиционар, односно политичар.
Велимир Илић (Нова Србија):
Патријарх је изрекао оно што сваки Србин мисли. Он је затражио да се рашчисти шта су српски циљеви и да се то народу каже. Поздрављамо Иринеја и хвала му што је те важне поруке јасно и гласно изговорио. Надам се да ће га власт, због тежине положаја поглавара СПЦ, ипак боље чути него што чује нас из опозиције.
Чедомир Јовановић (ЛДП):
Зашто патријарх Иринеј, који саветује да се пролива крв на Косову, данас није са Србима на барикадама? Зашто су министар Горан Богдановић и владин преговарач Борко Стефановић такође оставили те људе на Косову?

http://www.vesti-online.com/Vesti/Srbija/172605/Patrijarh-najglasnija-opozicija
danica
danica
Admin

Број порука : 510
Join date : 28.05.2011

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu